Metų mama išrinkta Sotera Šveikauskaitė: „Motinystę ne tik galima, bet ir būtina derinti su kitais darbais“

Tinklaraščio „BabyBlog“ autorė Sotera Šveikauskaitė vien savo „Facebook“ paskyroje subūrė daugiau kaip 50 tūkst. vaikų auginimo patirtimi besidominčių žmonių. Tačiau pačiai Soterai tinklaraštis – tik maža dalis kasdienių darbų, į kuriuos visų pirma įeina rūpinimasis savo šeima, taip pat studijos universitete ir savo internetinės televizijos laidos vedimas. Kaip įmanoma tokią gausybę veiklų suderinti su pačiu sudėtingiausiu darbu – motinyste?

 

Kasdien randa laiko sau

Lapkričio pabaigoje S. Šveikauskaitė socialinių tinklų festivalyje „ZOOM 2018“ atsiėmė interneto balsuotojų ir komisijos jai suteiktą „Metų interneto supertėvų“ apdovanojimą. Tiesa, ji teigia, kad dabar rūpintis dukra yra lengviau nei prieš metus, nes ši jau eina į darželį, o mama dėl to turi daugiau laisvo laiko.

„Vaikai reiškia nuolatinį judėjimą, triukšmą ir žaidimus. Kiekvieną valandą vaiką reikia kažkuo aktyviai užimti. Todėl labai skatinu mamas imtis kokia nors papildoma veikla. Ne taip svarbu, ar tai teikia finansinę naudą – veiklos reikia, kad galėtumėte šiek tiek atsitraukti nuo rutinos. Manau, kiekviena mama turi pasilikti laiko ir savirealizacijai, ir poilsiui. Kitaip ji bus tik darbinis arklys“, – juokiasi moteris.

S. Šveikauskaitė pasakoja anksčiau dirbdavusi tik dukrai užmigus. Dauguma „BabyBlog“ minčių buvo užrašytos būtent tada, kai gavusi laisvą akimirką nuomonės formuotoja nuspręsdavo ją paskirti rašymui.

„Esu meniškos sielos – mėgstu paišyti ant drabužių, piešti ant baldų ir apskritai daryti viską, kas susiję su menu. Vakarais, kai dukra ir vyras jau būna užmigę, atsinešu visą dėžę rankdarbių ir leidžiu sau juos kurdama atsipalaiduoti“, – atskleidžia S. Šveikauskaitė.

 

Motinystės supratimas su metais pasikeitė

Vis dėlto, kai laisvą laiką tėveliai skiria kitoms veikloms, nukenčia namai – juk kada nors reikia išvalyti kiekvieną kampą, kuris po vaiko žaidimų atrodo tarsi nusiaubtas uragano. Kada tai padaryti, jei visą savo laiką skiri įdomesniems darbams?

„Iki dukros gimimo aš buvau visiška pedantė. Negalėdavau eiti miegoti palikusi neplautus indus, neišlygintus ir nesudėliotus į spintą skalbinius. Na, o gimus vaikui… pirmus porą mėnesių šiaip ne taip dar palaikydavome tvarką, bet vėliau tai tapo visiškai neįmanoma, nes mažylė nuolat kur nors ropojo, paišė, barstė. Turi susitaikyti, kad žaidimai su vaiku ir tavo pačios hobiai yra svarbiau negu tobula tvarka“, – aiškina S. Šveikauskaitė.

Kai laisvo laiko ar švaros vis dėlto ima kiek trūkti, nes užpuola kiti darbai, moteris rekomenduoja į pagalbą pasitelkti artimuosius ir įvairias priemones.

„Auginant vaikus juk visko išmokstama. Yra tėvai, draugai, auklės, kurie gali padėti, kai reikia poilsio, yra knygos ir internetas, kai reikia patarimo. O kai reikia pagalbos namie, padeda buitinė technika. Aš, pavyzdžiui, tikrai labai džiaugiuosi savo „Electrolux“ džiovykle, kuri visiškai pakeitė mūsų drabužių džiaustymo ir džiovinimo rutiną: nebereikia visų kampų apkarstyti skalbiniais, be to, sutaupome laiko. Lygiai taip pat padėti gali ir kiti prietaisai, kad ir indaplovė, kuri anksčiau man nebuvo būtina, bet augindama dukrą be jos neišsiversčiau“, – tikina „BabyBlog“ autorė.

 

Darbas 24 valandas per parą

S. Šveikauskaitė aiškina, kad dukrai pradėjus eiti į darželį, jos gyvenime padaugėjo laisvo laiko, kurį užima kūrybinė veikla ir studijos Vilniaus Gedimino technikos universitete. Tačiau būnant su dukra mama skiria tam visą savo dėmesį. Namų tvarkymui moteris paaukoja mažiau nei valandą per dieną.

Anot jos, viena paslapčių, kaip viską suspėti, – rūpintis tuo, kas gyvenime svarbiausia. O kai išmoksti derinti laiką ir prioritetus, laiko užtenka ir poilsį ar savirealizaciją.

„Motinystė yra 24 valandų per parą darbas. Sukurtą gyvybę turi saugoti, prižiūrėti, mokyti ir tam atiduoti visą save. Tai reiškia, kad kartais bus labai sunkių dienų, norėsis verkti ir „važiuos stogas“. Nors aš visada svajojau būti jauna mama, atėjus laikui pasirodė, kad tai yra daug sunkiau, nei įsivaizdavau. Bet vaikai ateina tuomet, kai mums patiems to reikia. Tad natūralu save tuomet paskirti jiems, o ne trupiniams ir skalbiniams“, – tvirtina „Electrolux“ ambasadorė.